Gdy dom zachwyca

Pewnie to umknie uwadze wielu czytelników. Tytuł na okładce zapowiadający sesję brzmi Dom otwarty na las, ale artykuł rozpoczyna się od innego tytułu – Pełen światła (s. 8). W podręcznikach dziennikarstwa mówią, że taki zabieg to błąd, niekonsekwencja. Tylko z którego nagłówka zrezygnować, by odpowiednie dać rzeczy słowo o tak niezwykle położonym domu? Na co się zdecydować – na otwarcie na las czy otwarcie na światło? Ktoś powie: połączcie w jedno – „Dom otwarty na las i światło”. To jednak nie brzmi dobrze, jest przegadane. Takie dylematy redakcyjne mamy zawsze, gdy prezentowany dom aż tak bardzo nas zachwyci... Pamiętajcie – na okładce tytuł Dom otwarty na las, a w gazecie Pełen światła.
Kolejne wyjazdy związane były z zagadnieniami technicznymi i niezbędnymi do funkcjonowania domu. Kilka lat temu udało nam się sfotografować montaż biologicznej oczyszczalni ścieków w domu pani Joanny (s. 74). Teraz pytamy o funkcjonowanie urządzenia, a przede wszystkim podziwiamy efekt końcowy: sposób ukrycia oczyszczalni w ogrodzie – spójrzcie na stronę 80.
Pojechaliśmy też na budowę domu prefabrykowanego, na dachu którego ułożono ciężką dachówkę betonową (s. 68). Posługując się m.in. teleobiektywami sprawdziliśmy, czy różni się tak bardzo od jej bardziej szlachetnej (i droższej) kuzynki – dachówki ceramicznej. Odpowiedź w artykule.
W Kronice Budowy (s. 60) natrafiliśmy na montaż wyjątkowo dużych i ciężkich przeszkleń. I zaobserwowaliśmy problem: wymiary okien były zgodne z zamówieniem, przygotowane otwory zaś... za małe. Rozwiązanie podajemy w tekście. Odwiedziliśmy również architektkę wnętrz, Julię Domagałę, która opowiedziała nam o sztuce szukania najlepszego miejsca na kominek w domu jednorodzinnym (s. 90).
Tyle wyjazdów, zdjęć, spotkań... W pozostałych materiałach analizujemy problem ogrzewania łazienki (s. 22) i tajemnicę dostarczania ciepła w polskim klimacie przez pompę ciepła powietrze-woda (s. 29), planujemy sposób podlewania ogrodu (s. 100), piszemy o stolarce otworowej (s. 36) – i to jeszcze nie wszystko. Miłej lektury i oglądania zdjęć!

zastępca redaktor naczelnej
Andrzej Daczkowski

Jeśli chcieliby Państwo podzielić się swoimi doświadczeniami lub sugestiami, prosimy pisać na adres:

Najciekawsze wypowiedzi nagrodzimy!

Prenumerata roczna Własnego Domu z zraszaczem wahadłowym 19-sto strumieniowym marki FERRO

cena

84zł